Okresy przedawnienia roszczeń w prawie stanu Delaware

Opublikowano: 25.08.2019 r.

Autor: Franz Cissarz

Prowadząc biznes uczciwie i najstaranniej jak się da, trudno uniknąć sytuacji spornych wynikających z przyczyn obiektywnych, niezrozumienia, złych intencji jednej ze stron czy też najzwyklejszego pecha.

Będąc właścicielem (członkiem) spółki LLC lub akcjonariuszem spółki akcyjnej (Inc.) zarejestrowanej w Delaware i prowadzącej jakąkolwiek działalność warto pamiętać o okresach przedawnienia roszczeń jakie wobec spółki, a w najgorszym wypadku wobec nas samych, strona przeciwna może wnieść pozew.

Podstawowy okres przedawnienia roszczeń w Delaware to 2 lata. Dotyczy on
oszczerstwa (Tit. 10 §8119),
szkody wyrządzonej osobie ((Tit. 10 §8119),
szkody w majątku osobistym (Tit. 10 §8107),
szkody w wyniku nadużycia, pomyłki bądź naruszenia standardów zawodowych przez profesjonalistę (Tit. 10 §8119).

Trzyletni okres przedawnienia dotyczy
naruszenia własności (Tit. 10 §8106),
umów, zarówno pisemnych jak i ustnych (Tit. 10 §8106).

Okres przedawnienia wyroku wynosi 5 lat (Tit. 10 §5072.)

W zestawieniu pominąłem kwestie związane z oszustwami.
Zakładamy, że nasi klienci – a dla nich przede wszystkim zostało to zestawienie przygotowane – założyli swe biznesy w Delaware w celu prowadzenia legalnych interesów.

Informacja powyższa nie ma charakteru porady prawnej. Służy jedynie zorientowaniu się w ogólnych zasadach przedawnienia roszczeń podlegających jurysdykcji stanu Delaware. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, zasięgając porady profesjonalisty.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Polacy są mało obyci w kwestiach biznesowych i boją się zwyczajnej spółki z o.o a co dopiero spolki LLC i do tego z USA. Dla nich to tak jak spółka z księzyca

Powiązane posty

Czy wiesz, że… roczny koszt utrzymania spółki LLC wraz z doradztwem wynosi zaledwie 1,000 USD?Za 1,300 dolarów klient Cissarz Consulting Inc. zyskuje anonimowość i silną ochronę przed roszczeniami ewentualnych wierzycieli.
Czy wiesz, że… Delaware LLC pozwoli Ci samodzielnie ustalić wysokość płaconego podatku?Oświadczenie udziałowca o wysokości osiągniętego zysku jest praktycznie nie do podważenia.