Jak szybko, skutecznie i korzystnie podnieść wartość firmy?

Opublikowano: 24.07.2017 r.

Autor: Robert Stiller

Niska kapitalizacja ujawniona w bilansach małych spółek może być prawdziwym problem. Podstawowy kapitał spółki z o.o. to zaledwie 5.000 złotych, co w otoczeniu biznesowym postrzegającym wysokość kapitału zakładowego jako rękojmię wypłacalności oraz wielkości i solidności firmy, nie robi dobrego wrażenia. Jak zatem skapitalizować spółkę jeśli nie mamy gotówki?

Czy wiesz, że…
udział w spółce prawa stanu DELAWARE (U.S.A.) możesz wnieść aportem do polskiej spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub S.A.) podnosząc jej kapitał zakładowy/akcyjny?
Konstrukcja, w której polska spółka jest właścicielem delawarskiej LLC ma wiele zalet:
1. podnosi wartość aktywów spółki bez wzrostu długu po stronie pasywów,
2. wysoki kapitał zakładowy/akcyjny zwiększa wiarygodność spółki w oczach kontrahentów i instytucji finansujących,
3. pozwala część przychodu kierować na rachunek spółki LLC i w ten sposób korzystać z korzystnych rozwiązań podatkowych i quasipodatkowych (np. brak podatku VAT, brak zobowiązań wobec ZUS etc.) oraz akumulować kapitał niezbędny do dalszego rozwoju firmy,
4. pozwala skutecznej rywalizować ofertą spółki amerykańskiej na rynku międzynarodowym,
5. pozwala zaliczać koszty podróży do USA w całości do kosztów uzyskania przychodu,
6. pozwala kupować niektóre aktywa na amerykańską spółkę zależną w celu obniżenia obciążeń fiskalnych (np. zakup samochodu w USA i jego użytkowanie w Europie nie będzie już wiązało się z koniecznością jego odprawy (cło, akcyza, VAT, niezbędne przeróbki)
7. rachunek bankowy spółki LLC nie podlega zajęciu z tytułu ewentualnych zobowiązań firmy macierzystej,
8. również aktywa firmy, będące jednak formalną własnością spółki zależnej LLC, nie podlegają zabezpieczeniu czy egzekucji.

By kupić, sprzedać udziały w spółce LLC nie jest potrzebna żadna szczególna forma umowy. Wystarczy zwykła forma pisemna.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

Jak w ciągu jednego dnia przenieść firmę do USARozwiązanie, które wydaje się być abstrakcją, w najlepszym razie rozwiązaniem stosowanym przez duże korporacje, w rzeczywistości jest dostępne (...)
Jak szybko, skutecznie i korzystnie podnieść wartość firmy?Niska kapitalizacja ujawniona w bilansach małych spółek może być prawdziwym problem. Podstawowy kapitał spółki z o.o. to zaledwie 5.000 złotych, (...)
Czy wiesz, że… spółka prawa stanu Delaware zapewni Ci anonimowość?Dane wspólników czy akcjonariuszy spółek z Delaware nie są przechowywane w żadnych publicznych rejestrach.
Czy wiesz, że… Delaware LLC pozwoli Ci samodzielnie ustalić wysokość płaconego podatku?Oświadczenie udziałowca o wysokości osiągniętego zysku jest praktycznie nie do podważenia.