Oferta „Pośrednik w Delaware”. Czy to działa?

Opublikowano: 15.12.2017 r.

Autor: Bogusław Cesarz

Niekompetencja, niewiedza, w końcu zabobon. Doskonały instrument prowadzenia biznesu jakim jest delawarska spółka LLC może stanowić ogromne zagrożenie dla osób, które zaufały biznesowym „znachorom”.

Klient zgłosił się do nas z pytaniem: „czy to działa?”.

Rzecz dotyczy oferty jednej z brytyjskich (polskich) firm doradczych. Nazwę przemilczmy. Oferta zatytułowana „pośrednik w Delaware” zachęca do zakupu usługi polegającej na rejestracji spółek brytyjskiej (Limited) i delawarskiej (LLC) w celu zminimalizowania podatku dochodowego.

Proponowana struktura zakłada, że brytyjska spółka

„jest pośrednikiem działającym na zlecenie spółki z Delaware pracując na marży około 5% od wartości dochodu przeprowadzonych przez siebie transakcji. Zgodnie z umową pośrednictwa 95% zysku transferowanych jest do Delaware”

Rozwiązanie to ma spowodować, że podatek dochodowy zostanie zredukowany

„do efektywnej stawki 1% (20% z 5% zysku pośrednika, jakim jest brytyjska spółka limited)”.

W dalszej części oferty firma podatek ten szacuje na 5%, ale skoro w informacji podaje, że Delaware to jeden z 51 stanów USA, to i tu możliwa jest pewna rozbieżność*.

To, że oferta zawiera szereg nieprawdziwych informacji dotyczących funkcjonowania i opodatkowania spółek w Delaware, można by pominąć bo dla większości klientów z Polski, w rzeczy samej, istotnie możliwe jest uniknięcie opodatkowania na poziomie federalnym i stanowym.

Wynika to jednak nie z faktu rejestracji spółki w stanie Delaware, jak chcą „eksperci” brytyjskiej spółki, którzy uwierzyli zapewne w dość powszechny mit „bezpodatkowych spółek z Delaware”, a z faktu generowania przychodów ze źródeł poza USA przy jednoczesnej rezydencji podatkowej właściciela znajdującej się również poza Stanami.

Przy założonej transparentności podatkowej spółki LLC (nie podlega temu rozwiązaniu spółka akcyjna – Inc.), o której to cesze również głośno w ofercie

(„Korzyści tego modelu biorą się z połączenia minimalnych podatków z transparentnością podatkową”)

spółka istotnie unika opodatkowania. Spółka…

Transparentność podatkowa (disregarded entity) zakłada, że spółka nie jest traktowana przez IRS jako podatnik a jej dochody… są dochodami wspólnika.

I tu zaczynają się problemy dla klienta brytyjskich „ekspertów”. I to problemy stanowiące śmiertelne zagrożenie, mogące zachwiać podstawami jego dotychczasowego dobrobytu.

To co dla autora koncepcji jest korzyścią, dla jego klienta jest zagrożeniem.

Ponieważ właściciel tak sprofilowanego biznesu zapłaci podatek… w Polsce. I bynajmniej nie 1%.

Przyjętą zasadą firm doradczych jest proponowanie takich rozwiązań, które generują zyski i eliminują zagrożenia.

Ta oferta jest wyjątkowa. Generuje zagrożenia i pcha klienta w ręce polskiego fiskusa czekającego z domiarem za dochody z nieujawnionych źródeł. Bo przecież doradca powiedział: „podatku nie płacisz”.

Nasz klient zapytał: „czy to działa?”
Pora jemu i klientom wspomnianej firmy konsultingowej z Wysp odpowiedzieć: „Nie, to nie działa.” A na pewno nie tak jak sobie wyobrażasz.

 *Stany Zjednoczone liczą, oczywiście, 50 stanów. Łącznie z Delaware. Ktoś nasłuchał się New Model Army i wcielił Brytanię do USA.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

wpDiscuz

Powiązane posty

Utrata ochrony przed odpowiedzialnością za zobowią... Dopóki spółka funkcjonuje zgodnie z prawem, konstrukcja ta zapewnia pełną i silną ochronę przed rosz...
Zalety amerykańskiej korporacji (Delaware). Dlacze... Nie wszystkie przedstawione w tekście zalety mogą być za takie uważane w każdym kraju. Zmieniające s...
Jak opóźnić powstanie zobowiązania podatkowego w s... Spółka kapitałowa zobowiązana jest do comiesięcznych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Minęły ...

Powiązane posty

Oferta „Pośrednik w Delaware”. Czy to działa?Niekompetencja, niewiedza, w końcu zabobon. Doskonały instrument prowadzenia biznesu jakim jest delawarska spółka LLC może stanowić ogromne (...)
Utrata ochrony przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki (Inc. i LLC)Zaniedbując wywiązanie się z prostych obowiązków sprawozdawczych i opłacenia podatku na rzecz stanu można pozbawić się całkowicie ochrony na (...)
Corporate Kit i pieczęć. Czy to mi jest potrzebne?Często kupujemy rzeczy, które do niczego nam nie są potrzebne. Czy kosztowny entourage w postaci pakietu korporacyjnego jest nam potrzebny?