Jak w ciągu jednego dnia przenieść firmę z Polski do USA i stać się amerykańskim przedsiębiorcą?
Opublikowano: 21.02.2017 r.
Jeśli myślisz, że to mrzonki bądź rozwiązanie dla bogatych przedsiębiorców to się mylisz.
Zacznijmy od tego, że nikt nie zmusza Cię do prowadzenia firmy w Polsce, nawet jeśli Polska to Twój główny obszar działania.
W sytuacji radykalnego pogorszenia warunków prowadzenia biznesu w Polsce, wzrostu kosztów i jeszcze większego wzrostu ryzyka, należy rozważyć przeniesienie firmy za granicę.
I przedsiębiorcy, również mali, robią to masowo. Wybierają Czechy, Słowację, Litwę czy Wielka Brytanię.
Jednak żadna z tych lokalizacji nie oferuje tak korzystnych warunków prowadzenia biznesu jak stan Delaware w USA.
Dlaczego?
Jako jedyne z wymienionych miejsc oferuje możliwość prowadzenia osobistej działalności gospodarczej z zagwarantowaną, jak w spółce z o.o., ograniczoną odpowiedzialnością.
Bo konstrukcja spółki LLC to nic innego jak połączenie działalności prowadzonej osobiście z cechami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Oznacza to, że koszty stałe związane z obsługą administracyjna biznesu są bardzo niskie.
Spółka taka jest podmiotem prawa stanu Delaware. Nie podlega zatem przepisom kodeksu pracy, obowiązkom sprawozdawczym wobec polskich urzędów, w tym nowo nałożonym, niezwykle dotkliwym takim jak np. jednolity plik kontrolny czy permanentna inwigilacja rachunków bankowych.
Spółka nie musi być podatnikiem VAT, nie musi odprowadzać comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Z uzyskanego zysku przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych w corocznym PIT. Nie jest obciążana składkami ZUS. Nie ma obowiązku obliczania składek ZUS i podatków od wypłacanych wynagrodzeń a także ich raportowania. Nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji księgowej zgodnej z polskimi przepisami.
Jednocześnie, jako spółka transparentna podatkowo, zasadniczo wyłączona jest z opodatkowania w USA.
Jednocześnie spółka może być takim samym podmiotem obrotu gospodarczego w Polsce jak każda polska firma. Może sprzedawać, kupować, startować w przetargach, mieć rachunek w polskim lub zagranicznym banku, zostać podatnikiem europejskiego VAT, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Skoro tyle zaoszczędziliśmy w tym miejscu, to ile trzeba wydać na utrzymanie w pełni funkcjonalnej firmy, z fizyczną siedzibą w USA?
Odpowiadam: 1.000 USD plus 300 USD podatku na rzecz stanu Delaware.
Miesięcznie? Nie! Rocznie!
W tej kwocie Cissarz Consulting Inc. zapewnia utrzymanie biura spółki wraz z obsługą korespondencji i spraw administracyjnych.
To mniej niż 500,- zł miesięcznie. Prawdopodobnie mniej niż płacisz swemu księgowemu. Dużo mniej niż składki, które odprowadzasz do ZUS, który żyje nadzieją, że umrzesz nim odbierzesz pierwszą emeryturę…
A w cenie dostajesz wolny czas, który dziś zabiera Ci urzędnik (US, ZUS, PIP itd.) oraz ograniczoną odpowiedzialność do wysokości wkładu kapitałowego, który wynosi…
No, ile?
Ano nic!
Spółka nie musi być w ogóle skapitalizowana.
Czy to wszystko da się zrobić w ciągu jednego dnia?
Tak. Cissarz Consulting Inc. doradza jak przenieść obecną firmę wraz z dobrodziejstwem inwentarza do USA (w ciągu jednego dnia) lub założyć zupełnie nową firmę. Również w ciągu jednego dnia.
Poczujesz się wolny jak nigdy.
Każdy dzień, w którym Twoja firma zarejestrowana jest w Polsce to wymierne straty.