Zalety amerykańskiej korporacji (Delaware). Dlaczego warto zostać amerykańskim przedsiębiorcą.
Opublikowano: 12.12.2009 r.
Nie wszystkie przedstawione w tekście zalety mogą być za takie uważane w każdym kraju. Zmieniające się warunki prowadzenia biznesu w różnych krajach powodują, że sytuacja przedsiębiorcy zmienia się w rodzimej jurysdykcji i wpływa na gotowość jej zmiany. Jednym z kluczowych czynników, który stracił na znaczeniu jest wysokość obciążeń podatkowych. W ciągu ostatnich lat kraje Unii Europejskiej znacząco obniżyły podatek dochodowy od przedsiębiorstw, kiedy w USA potrzeby wojenne, postępująca socjalizacja, głownie za czasów jawnie socjalistycznej i rozdętej do granic możliwości administracji prezydenta Baracka Husseina Obamy, doprowadziły do sytuacji, w której obciążenia te należą do jednych z najwyższych na świecie i nie widać szans na zmianę kierunku. Jednak i w tym przypadku, dla działającego na rynku globalnym przedsiębiorcy nie jest to problem nie do rozwiązania. Jednakże większość cech amerykańskiego prawa dotyczącego spółek jest tak dalece konkurencyjna, że biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki wpływające na prowadzenie biznesu, a tym samym jego konkurencyjność, amerykańska korporacja (spółka akcyjna – Inc.) a w wielu wypadkach również spółka typu LLC stanowi idealne rozwiązanie dla większości przedsiębiorców. I to zarówno dużych jak i małych.
Poniżej krótka lista najważniejszych zalet.
Anonimowość
Prawo stanu Delaware oraz niektórych innych stanów pozwala na zachowanie daleko idącej poufności co do akcjonariuszy spółki. Umożliwia to alokowanie majątku z miejsc, w których jest on realnie bądź potencjalnie zagrożony.
Potencjalne zmniejszenie opodatkowania
Spółki z siedzibą w Delaware idealnie nadają się do wykorzystania jako element konstrukcji optymalizującej zobowiązania podatkowe. Ponadto spółka nabywając dobra luksusowe lub za takie uchodzące unika opodatkowania ich wysokimi podatkami w innych krajach (cło, akcyza, VAT).
Kapitalizacja
Rynek finansowy w USA daje nieporównywalnie większe możliwości sfinansowania projektów biznesowych niż jakikolwiek inny. Ogromna ilość banków, wielość parkietów giełdowych, fundusze private equity czy venture capital, kluby inwestycyjne zrzeszające prywatnych inwestorów tzw. business angels czy dedykowane małemu i średniemu biznesowi instytucje (np. Small Business Administration) gotowe są zainwestować w dobrze przygotowany projekt.
Nowy start
Nowy start w miejscu w którym dotknęła cię porażka może okazać się ciężki. Brak zaufania kontrahentów i banków, komornik czyhający na każdy grosz w twym portfelu, urząd skarbowy i ZUS blokujący Twoje konta. Żadna z tych dotkliwych nieprzyjemności nie wpłynie na powodzenie i spokojne prowadzenie biznesu przez zarządzaną lub kontrolowaną przez Ciebie spółkę amerykańską. Korporacja amerykańska zapewnia powrót do biznesu z przytupem, z zupełnie nową historią i czystą kartą w konfiguracji trudnej do zweryfikowania dla dotychczasowych partnerów (często wierzycieli).
Ochrona aktywów
Przeniesienie kluczowych aktywów (akcje i udziały, prawa majątkowe takie jak patenty, prawa autorskie etc., nieruchomości) do zapewniającej anonimowość korporacji amerykańskiej chroni je przed ewentualnymi wierzycielami… a nawet byłym współmałżonkiem. W przeciwieństwie do krajów Unii Europejskiej ewentualne wyroki czy nakazy przeciwko korporacji wydane w innych krajach nie są automatycznie wykonywane w Stanach Zjednoczonych. Ewentualnego przeciwnika czeka długa i bardzo kosztowna, nie gwarantująca w żadnej mierze sukcesu, droga sądowa. Daje ona wystarczająco dużo czasu nie tylko na przygotowanie obrony ale także na reorganizację grupy i ewentualną alokację aktywów.
Brak podatku spadkowego
Korporacja ma jedną wielką zaletę. Żyje wiecznie. Umierają (lub odchodzą) członkowie zarządu czy akcjonariusze, a korporacja trwa. Bezpiecznie sformowana korporacja o charakterze holdingowym jest praktycznie nieśmiertelna bo brak uwikłania w bieżące interesy chronią ją przed jedyną niechcianą przyczyną „śmierci” korporacji – upadłością. Oznacza to, że wraz ze śmiercią przedsiębiorcy na spadkobierców nie przechodzą zgromadzone w ciągu całego życia dobra, które łatwe do wyceny (np. nieruchomości czy akcje spółek publicznych) zrujnowałyby spadkobierców podatkami spadkowymi ale akcje w niepozornej, małej, prywatnej i zobowiązanej jedynie do ograniczonej sprawozdawczości spółce akcyjnej w USA. Czy można podarować zstępnym lepszy spadek?
Imigracja
Posiadanie własnej firmy w USA może być pierwszym etapem na drodze do osiedlenia się w USA, uzyskania prawa stałego pobytu a w konsekwencji prawa do starania się o obywatelstwo. By uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszym opracowaniem dotyczącym amerykańskich procedur imigracyjnych.
Ograniczenie odpowiedzialności
Cechą charakterystyczną dla amerykańskich spółek akcyjnych jest, podobnie jak dla spółek zakładanych w oparciu o prawo kontynentalne, całkowite ograniczenie odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki wyłącznie do wysokości wniesionego kapitału. Inna sprawa, że… nie musisz go wnosić. Stan Delaware daje ograniczoną odpowiedzialność za darmo…
Brak obowiązku wniesienia minimalnego kapitału (w Polsce 100.000 zł)
Załóż korporację z wysokim zarejestrowanym kapitałem i wyemituj akcje wtedy kiedy będziesz chciał i mógł. Nawet dla spółek z zarejestrowanym bardzo wysokim kapitałem akcyjnym nie ma wymogu wniesienia tego kapitału. Charakteryzujący spółkę kapitał to kapitał zarejestrowany. Do takiej wysokości nominalnej (i ilości akcji) spółka może wyemitować akcje dla swoich akcjonariuszy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by akcje sprzedać ze znacznym agio i w ten sposób spółkę ze skromnym kapitałem w wysokości 10.000,- USD czy 100.000,- USD skapitalizować na poziomie kilku milionów dolarów.